Formidable Pro - en to sv_SE translation catalogue (663 entries)

en: Choose File
sv_SE: Välj fil

en: Remove file
sv_SE: Ta bort fil

en: Drop a file here or click to upload
sv_SE: Släpp en fil här eller klicka för att ladda upp.

en: Sorry, this file type is not permitted.
sv_SE: Tyvärr, den här filtypen är inte tillåten.

note: translators: %s: File size limit (Megabytes). translators: %s: File size limit (Megabytes)
en: That file is too big. It must be less than %sMB.
sv_SE: Filen är för stor. Den måste vara mindre än %s MB.

en: no file found
sv_SE: Ingen fil hittades

en: Upload image
sv_SE: Ladda upp bild

en: Attachment
sv_SE: Bilaga

en: Pro Tip:
sv_SE: Pro-tips:

en: Use images for options
sv_SE: Använd bilder för alternativ

en: Slide vertically
sv_SE: Glid vertikalt

en: ALL entries in this form will be permanently deleted. Want to proceed?
sv_SE: ALLA poster i detta formulär kommer att raderas. Vill du fortsätta?

en: Uruguayan Peso
sv_SE: Uruguayansk peso

en: U.S. Dollar
sv_SE: Amerikanska dollar

en: Turkish Liras
sv_SE: Turkiska lire

en: Thai Baht
sv_SE: Thailändska baht

en: Swiss Franc
sv_SE: Schweiziska franc

en: Swedish Krona
sv_SE: Svenska Kronor

en: Singapore Dollar
sv_SE: Singapore dollar

en: Polish Zloty
sv_SE: Polska Zloty

en: Philippine Peso
sv_SE: Filippinsk peso

en: New Zealand Dollar
sv_SE: Nya Zealand Dollar

en: Norwegian Krone
sv_SE: Norsk Krona

en: Mexican Peso
sv_SE: Mexikansk peso

en: Malaysian Ringgit
sv_SE: Malaysiska Ringgit

en: Japanese Yen
sv_SE: Japanska yen

en: Hungarian Forint
sv_SE: Ungersk Forint

en: Hong Kong Dollar
sv_SE: Hongkong Dollar

en: Danish Krone
sv_SE: Dansk Krona

en: Australian Dollar
sv_SE: Australiensiska dollar

en: Calculate Default Value
sv_SE: Beräkna standardvärde

en: The maximum number of options in this field that the end user is allowed to select
sv_SE: Det maximala antalet alternativ i detta fält som slutanvändaren får välja

en: Limit Selections
sv_SE: Begränsa val

en: Product Type
sv_SE: Produkttyp

en: No options found.
sv_SE: Inga alternativ hittade.

en: Embedded Form:
sv_SE: Inbäddat formulär:

en: Price
sv_SE: Pris

en: Product Name
sv_SE: Produktnamn

en: Show these automatically excluded field types
sv_SE: Visa dessa automatiskt uteslutna fälttyper

en: Exclude Fields
sv_SE: Uteslut fält

en: Exclude Fields from Summary
sv_SE: Uteslut fält från sammanfattningen

en: Currency
sv_SE: Valuta

en: Click to enter a license key manually
sv_SE: Klicka för att ange en licensnyckeln manuellt

en: Disconnect this site
sv_SE: Avaktivera denna webbplats

en: New Product
sv_SE: Ny produkt

en: Add Product
sv_SE: Lägg till produkt

en: User Defined
sv_SE: Användardefinierad

en: Single Product
sv_SE: Enskild produkt

en: Product 1
sv_SE: Produkt 1

en: Answered
sv_SE: Besvarad

en: Hide this field
sv_SE: Göm detta fält

en: Show this field
sv_SE: Visa detta fält

en: Max file size (MB)
sv_SE: Max filstorlek (MB)

en: Allow all file types
sv_SE: Tillåt alla filtyper

en: File Upload Options
sv_SE: Alternativ för filuppladdning

note: translators: %s: The page number
en: Page %s
sv_SE: Sida %s

en: Text calculations are combined literally, as is. Math calculations only use numbers in the calculation, and any included math operations will be applied.
sv_SE: Textberäkningar kombineras bokstavligen, som det är. Matematiska beräkningar använder endast siffror i beräkningen, och alla inkluderade matematikoperationer kommer att tillämpas.

en: 24 hour clock
sv_SE: 24 timmars klocka

en: 12 hour clock
sv_SE: 12 timmars klocka

en: Time Format
sv_SE: Tidsformat

en: There are no dynamic options
sv_SE: Det finns inga dynamiska alternativ

en: This field content is dynamic
sv_SE: Detta fältinnehåll är dynamiskt

en: This field is not set up yet.
sv_SE: Detta fält är inte konfigurerat ännu.

en: "Other" option
sv_SE: Alternativet "Annat"

en: less or equal
sv_SE: mindre än eller lika med

en: greater or equal
sv_SE: större än eller lika med

en: not equals
sv_SE: inte lika med

en: equals
sv_SE: lika med

en: Insert with PHP
sv_SE: Infoga med PHP

en: View Key
sv_SE: Visa nyckel

en: Disable submit button
sv_SE: Inaktivera skicka-knappen

en: Enable submit button
sv_SE: Aktivera skicka-knappen

en: Hide submit button
sv_SE: Dölj skicka knappen

en: Show submit button
sv_SE: Visa skicka-knappen

en: is not like
sv_SE: är inte som

en: is like
sv_SE: är som

en: is NOT equal to
sv_SE: är INTE lika med

en: is equal to
sv_SE: är lika med

en: License is active
sv_SE: Licensen är aktiv

en: Inline Options
sv_SE: Inline-alternativ

en: Four Columns
sv_SE: Fyra kolumner

en: Three Columns
sv_SE: Tre kolumner

en: Two Columns
sv_SE: Två kolumner

en: One Column
sv_SE: En kolumn

en: Search In
sv_SE: Sök i

en: Verify a different license key
sv_SE: Verifiera en annan licensnyckel

en: This message is shown when a form is closed for new entries.
sv_SE: Det här meddelandet visas när ett formulär stängts för nya poster.

en: Close the form after a specific number of entries have been received.
sv_SE: Stäng formuläret efter att ett visst antal poster har tagits emot.

en: Prevent the form from showing when submissions should not be accepted. Close it now, or schedule the form to open and/or close later.
sv_SE: Förhindra att formuläret visas när nya registreringar inte ska accepteras. Stäng det nu, eller schemalägg formuläret för att öppna och / eller stänga senare.

note: translators: %d: File limit number
en: You have uploaded more than %d file(s).
sv_SE: Du har laddat upp fler än %d fil(er)

en: This form is currently closed for submissions.
sv_SE: Detta formulär är för närvarande stängt för nyregistreringar.

en: Show password strength meter
sv_SE: Visa mätare för lösenordsstyrka

en: Display a meter to the user showing the password requirements and strength of the typed password. This will only apply when the field is not within a Repeater.
sv_SE: Visa en mätare för användaren som visar lösenordskraven och styrkan för det angivna lösenordet. Detta gäller endast när fältet inte finns inom en Repeater.

en: One special character
sv_SE: Ett specialtecken

en: One number
sv_SE: En siffra

en: One uppercase letter
sv_SE: En versal bokstav

en: One lowercase letter
sv_SE: En gemen bokstav

en: Eight characters minimum
sv_SE: Minst 8 tecken

en: Require a strong password
sv_SE: Kräv ett starkt lösenord

en: Passwords must include at least one lowercase letter
sv_SE: Lösenord måste innehålla minst en liten bokstav

en: Passwords must include at least one uppercase letter
sv_SE: Lösenord måste innehålla minst en stor bokstav

en: Passwords must include at least one number
sv_SE: Lösenord måste innehålla minst en siffra

en: Passwords require at least 8 characters
sv_SE: Lösenord kräver minst 8 tecken

en: Off Color
sv_SE: Inaktiv färg

en: On Color
sv_SE: Aktiv färg

en: Slider
sv_SE: Bildspel

en: Toggle
sv_SE: Slå på/av

en: high
sv_SE: höjd

en: wide
sv_SE: bredd

en: Resize the image by width or height
sv_SE: Ändra storlek på bilden efter bredd eller höjd

en: The size the image should be resized to
sv_SE: Storleken på bilden behöver förändras till

en: New file size
sv_SE: Ny filstorlek

en: Europe
sv_SE: Europa

en: Please enter a valid CVC
sv_SE: Var vänlig ange en giltig-kod

en: Formidable Forms Premium requires Formidable Forms Lite to be installed.
sv_SE: Formidable Forms Pro kräver att Formidable Forms är installerat.

en: Border Color
sv_SE: Ramfärg

en: Active Text
sv_SE: Aktiv text

en: Text Color
sv_SE: Textfärg

en: Hide the page numbers
sv_SE: Dölj sidnummer

en: Show Progress bar
sv_SE: Visa Progress bar

en: Save
sv_SE: Spara

en: Page %d
sv_SE: Sida %d

en: %s Complete
sv_SE: %s färdig

note: translators: %s: Status code
en: Server responded with %s code.
sv_SE: Servern svarade med %s kod.

en: Your browser does not support drag and drop file uploads.
sv_SE: Din webbläsare stödjer inte dra och släpp filuppladdningar.

en: Drop files here to upload
sv_SE: Släpp filer här för att ladda upp dem

en: Year
sv_SE: År

en: Month
sv_SE: Månad

en: Submit the form without refreshing the page.
sv_SE: Skicka formuläret utan att uppdatera sidan.

en: Invalid x-axis
sv_SE: Ogiltig x-axel

en: Updated At
sv_SE: Uppdaterad

en: Submissions
sv_SE: Inskick

en: Using multiple values in the id graph parameter has been removed as of version 2.02.04
sv_SE: Användning av flera värden i ID parametern har tagits bort från och med version 2.02.04.

en: Include a legend with the graph
sv_SE: Inkludera en förklaring med diagramet.

en: When using dates for the x_axis parameter, you can include dates with a zero value.
sv_SE: Vid användning av datum för x-axeln kan du inkludera datum med ett nollvärde.

en: Geographical Map
sv_SE: Kartogram

en: Table
sv_SE: Tabell

en: Scatter
sv_SE: Punktdiagram

en: Horizontal Bar
sv_SE: Stapeldiagram (Horisontell)

en: Select a form and field:
sv_SE: Välj ett formulär och fält:

en: (child)
sv_SE: (barn)

en: Are you sure you want to cancel this upload?
sv_SE: Är du säker på att du vill avbryta uppladdningen?

en: Cancel upload
sv_SE: Avbryt uppladdning

en: Protect all files uploaded in this form
sv_SE: Skydda alla filer som laddas upp i detta formulär.

en: Set the file size limit for each file uploaded. Your server settings allow a maximum of %d MB.
sv_SE: Ange maximal filstorlek för varje filuppladdning. Dina serverinställningar tillåter maximalt %d MB.

en: Unable to write to %s to protect your uploads.
sv_SE: Det gick inte att skriva till %s för att skydda dina uppladdningar.

en: File upload failed
sv_SE: Filuppladdning misslyckades.

en: Hide form uploads
sv_SE: Dölj formuläruppladdningar

en: Show form uploads
sv_SE: Visa formuläruppladdningar

en: No options found
sv_SE: Inga alternativ hittades.

en: Do not store or POST card values
sv_SE: Spara eller posta inte kortsvärden

en: Autocomplete
sv_SE: Automatisk komplettering

en: Placeholder Text
sv_SE: Platshållartext

en: No order set
sv_SE: Ingen ordning

en: Descending (Z-A)
sv_SE: Fallande (Ö-A)

en: Ascending (A-Z)
sv_SE: Stigande (A-Ö)

en: Option order
sv_SE: Alternativ ordning

en: Does not apply to administrators.
sv_SE: Gäller ej för administratörer.

en: Limit options to those created by the current user
sv_SE: Begränsa alternativ till de som skapats av den nuvarande användaren.

en: Get only the most recent value
sv_SE: Få endast det senaste värdet

en: Entry status
sv_SE: Post status

en: No options available: please check this field's options
sv_SE: Inga alternativ tillgängliga: Vänligen kontrollera detta fälts alternativ.

en: Lookup
sv_SE: Uppslagsfält

en: Permanently delete old files when replaced or when the entry is deleted
sv_SE: Radera permanent postens associerade filer när de ersätts eller när posten tas bort.

en: Complete entry
sv_SE: Färdig post

en: Draft or complete entry
sv_SE: Utkast eller färdig post

en: Store the whole card number (not recommended)
sv_SE: Spara hela kortnumret (rekommenderas inte)

en: Do not store the card number
sv_SE: Spara inte kortnumret

en: Save only the last 4 digits
sv_SE: Spara endast de 4 sista siffrorna

en: By default, only the last four digits of a credit card number will be saved. We recommend that you save as little credit card information on your site as possible.
sv_SE: Som standard kommer endast de fyra sista siffrorna i ett kreditkortsnummer sparas. Vi rekommenderar att du sparar så lite kreditkortsinformation på din webbplats som möjligt.

en: Credit Card Security
sv_SE: Kreditkorts säkerhet

en: Other - exclude country field
sv_SE: Övriga - uteslut land fält

en: International
sv_SE: Internationell

en: Address Type
sv_SE: Adresstyp

en: That credit card is expired
sv_SE: Detta kreditkortsnummer har upphört att gälla.

en: That credit card number is invalid
sv_SE: Detta kreditkortsnummer är ogiltigt.

en: This value is invalid
sv_SE: Detta värde är ogiltigt.

en: Draft status
sv_SE: Utkast status

en: Card Number
sv_SE: Kortnummer

en: Expiration Year
sv_SE: Utgångsår

en: Expiration Month
sv_SE: Utgångsmånad

en: Zip/Postal
sv_SE: Postnummer

en: State/Province
sv_SE: Stat/Provins

en: City
sv_SE: Stad

en: Country
sv_SE: Land

en: Line 2
sv_SE: Rad 2

en: Line 1
sv_SE: Rad 1

en: Show image
sv_SE: Visa bild

en: Address
sv_SE: Adress

en: Parent entry ID
sv_SE: Överordnad post ID

en: Next page
sv_SE: Nästa sida

en: Apply
sv_SE: Kör

en: Date of entry submission
sv_SE: Datum för skapande av post

en: No Entries Message
sv_SE: Meddelande för tomt postindex

en: User Role
sv_SE: Användarroll

en: Select a taxonomy on the Form Actions tab of the Form Settings page
sv_SE: Välj en taxonomi under fliken formuläråtgärder på sidan med inställningar för formuläret

en: There are no matching fields. Please check your formresults shortcode to make sure you are using the correct form and field IDs.
sv_SE: Det finns inga matchande fält. Vänligen kontrollera din snabbkods formulärresultat för att se till att du använder rätt formulär- och fält-ID.

en: Form Entries
sv_SE: Formulärposter

en: Load Options From
sv_SE: Ladda val från

en: It is recommended to check this box if you include a <table> tag in the Before Content box. If you are editing a view and notice the visual tab is selected and your table HTML is missing, you can switch to the HTML tab, go up to your url in your browser and hit enter to reload the page. As long as the settings have not been saved, your old HTML will be back to way it was before loading it in the visual tab.
sv_SE: Det rekommenderas att markera den här rutan om du inkluderar en <table>-tagg i innan innehållsfältet. Om du redigerar en vy och märker att fliken visuella är markerad och din HTML för tabeller saknas så kan du växla till fliken HTML, ladda sedan om sidan. Så länge inställningarna inte har sparats, kommer din tidigare HTML vara tillbaka som det var innan du laddade innehållet i den visuella fliken.

en: Copy this form to other blogs when Formidable Forms is activated
sv_SE: Kopiera det här formuläret till andra bloggar när Formidable Forms aktiveras

en: No taxonomies available
sv_SE: Inga tillgängliga taxonomier

en: ends with
sv_SE: slutar med

en: starts with
sv_SE: börjar med

en: Narrow down which entries will be used. The Unique options uses SQL GROUP BY to make sure only one entry is shown for each value in the selected field(s).
sv_SE: Specificera vilka poster som kommer att visas. Alternativet unik använder SQL GROUP BY för se till att endast en post visas för vardera värde i rullgardinsmenyerna.

en: You must include a field id or key in your graph shortcode.
sv_SE: Du måste inkludera ett fält-id eller -nyckel i diagrammets snabbkod.

en: Include draft entries
sv_SE: Inkludera postutkast

en: Label on first option in the dropdown
sv_SE: Etikett för första valet i rullgardinsmenyn

en: Add HTML classes
sv_SE: Lägga HTML-klasser

en: Entry key
sv_SE: Postnyckel

en: Identify the entry by
sv_SE: Identifiera post med

en: URL parameter (?entry=5)
sv_SE: URL-parameter (?entry=5)

en: The entry in the back-end
sv_SE: Posten i adminpanelen

en: An anchor on the page with id="[key]"
sv_SE: Ett ankare på sidan med id="[nyckel]"

en: A page
sv_SE: En sida

en: Send users to
sv_SE: Skicka användare till

en: Delete confirmation message
sv_SE: Radera bekräftelsemeddelande

en: Delete link label
sv_SE: Radera länketikett

en: View only
sv_SE: Visa endast

en: Edit if allowed
sv_SE: Redigera om tillåtet

en: Link action
sv_SE: Länkåtgärd

en: The ID of the page to link to
sv_SE: ID på sidan för att länka till

en: Include all entries
sv_SE: Inkludera alla poster

en: Only include the entries the current user created
sv_SE: Omfattar endast de poster den aktuella användaren skapat

en: Privacy
sv_SE: Sekretess

en: Expanding archive
sv_SE: Expanderande arkiv

en: Drop down
sv_SE: Rullgardinsmeny

en: Display format
sv_SE: Visningsformat

en: Field ID/key for labels
sv_SE: Fält-ID/nyckel för etiketter

en: Display a List of Entries
sv_SE: Visa en lista av poster

en: List of Entries
sv_SE: Lista över poster

en: Pending
sv_SE: Väntande

en: this action if
sv_SE: denna åtgärd om

en: Don't do
sv_SE: Utför inte

en: Do
sv_SE: Utför

en: user if
sv_SE: användare om

en: Don't register
sv_SE: Registrera inte

en: Register
sv_SE: Registrera

en: this post if
sv_SE: detta inlägg om

en: Don't create
sv_SE: Skapa inte

en: For Each
sv_SE: För varje

en: The captcha is missing from this form
sv_SE: Captcha saknas för detta formulär

en: Users Submitted
sv_SE: Användare skickade in

en: Allow front-end editing of entries
sv_SE: Tillåt redigering av poster på framsidan

en: Determine who can see, submit, and edit form entries.
sv_SE: Bestäm vem som kan se, skicka och redigera formulärposter.

en: On Update
sv_SE: Vid uppdatering

en: Center
sv_SE: Centrerat

en: Previous Button Text
sv_SE: Knapptext för föregående sida

en: Customize post content
sv_SE: Anpassa inläggsinnehåll

en: Use a single field
sv_SE: Använd ett enskilt fält

en: &mdash; Select a Field &mdash;
sv_SE: &mdash; Välj ett fält &mdash;

en: &mdash; Select a Taxonomy &mdash;
sv_SE: &mdash; Välj en taxonomi &mdash;

en: Value
sv_SE: Värde

en: Below Field
sv_SE: Under fält

en: Remove Label
sv_SE: Ta bort etikett

en: Add New Label
sv_SE: Lägg till ny etikett

en: Text links with icons
sv_SE: Textlänkar med ikoner

en: Text links
sv_SE: Textlänkar

en: Repeat Links
sv_SE: Upprepa länkar

en: Repeat Limit
sv_SE: Gräns för upprepning

en: Grid: Display labels as headings above rows of fields
sv_SE: Rutnät: Visa etiketter som rubriker över rader av fält

en: Inline: Display each field and label in one row
sv_SE: På rad: Visa varje fält och etikett i en rad

en: Default: No automatic formatting
sv_SE: Standard: Ingen automatisk formatering

en: Repeat Layout
sv_SE: Upprepa layout

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to the database, and many other uses. The option values are saved while the option labels are shown in the form. Use [%s] to show the saved value in emails or views.
sv_SE: Lägg till ett separat värde som ska användas för beräkningar, e-post routing, spara till databasen och många andra användningsområden. Fältvärdena sparas medan fältetiketter visas i formuläret. Använd [%s] för att visa sparade värdet i e-post eller vyer.

en: Collapsible: This section will slide open and closed.
sv_SE: Hopfällbar: Det här avsnittet kommer att öppnas och stängas med animering.

en: Category/Taxonomy
sv_SE: Kategori/taxonomi

en: &mdash; Select Field &mdash;
sv_SE: &mdash; Välj fält &mdash;

en: This is the detail page for a single entry in this form
sv_SE: Detta är den detaljerade sidan för en enskild post i detta formulär

en: This page lists multiple entries. Link to a single entry/detail page using [detaillink]
sv_SE: Denna sida listar flera poster. Länka till en enskild post/detaljsida med [detaillink]

en: Detail Page
sv_SE: Enskild sida

en: Listing Page
sv_SE: Indexsida

en: Detail Page Slug
sv_SE: Permalänk för enskild sida

en: Sort & Filter
sv_SE: Sortera och filtrera

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

en: Your styling settings have been deleted.
sv_SE: Dina stilinställningar har raderats.

en: No data
sv_SE: Ingen data

en: Alternate background color
sv_SE: Alternerande bakgrundsfärg

en: Border color
sv_SE: Ramfärg

en: Border width
sv_SE: Tjocklek på ram

en: Text color
sv_SE: Textfärg

en: Font size
sv_SE: Teckenstorlek

en: Use RTL format
sv_SE: Använd RTL-format

en: Do not include any HTML
sv_SE: Ta inte med någon HTML

en: Include rows for blank fields
sv_SE: Inkludera rader för tomma fält

en: Include user info like browser and IP
sv_SE: Inkludera användarinfo så som webbläsare och IP

en: Insert an entry ID/key:
sv_SE: Infoga ett post-ID/-nyckel:

en: Turn your pie graph three-dimensional
sv_SE: Gör dina cirkeldiagram tredimensionella

en: Title font name
sv_SE: Typsnitt för titel

en: Title font size
sv_SE: Textstorlek för titel

en: Graph title
sv_SE: Titel för diagram

en: Background color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Average the totaled field values
sv_SE: Genomsnitt av totala fältvärden

en: Add the field values together
sv_SE: Lägg till fältvärden tillsammans

en: The number of entries
sv_SE: Antal poster

en: Data Type
sv_SE: Datatyp

en: Stepped Area
sv_SE: Stegad yta

en: Area
sv_SE: Yta

en: Line
sv_SE: Linje

en: Pie
sv_SE: Cirkeldiagram

en: Column
sv_SE: Kolumn

en: Graph Type
sv_SE: Diagramtyp

en: Select a Field
sv_SE: Välj ett fält

en: The ID of the page with the search results
sv_SE: ID på sidan med sökresultat

en: Customize search button
sv_SE: Anpassa sökknappen

en: Use Formidable styling
sv_SE: Använd Formidables stilmall

en: Make read-only fields editable
sv_SE: Göra skrivskyddade fält redigerbara

en: Display a Single Entry
sv_SE: Visa en enskild post

en: Single Entry
sv_SE: Enskild post

en: Add a Search Form
sv_SE: Lägg till ett sökformulär

en: Insert a Graph
sv_SE: Infoga ett diagram

en: Graph
sv_SE: Diagram

en: Resent to No one! You do not have permission
sv_SE: Inte skickat till någon på nytt! Du har inte behörighet

en: Resent to %s
sv_SE: Skicka på nytt till %s

en: You are trying to access an entry that does not exist.
sv_SE: Du försöker komma åt en post som inte finns.

en: Before Heading
sv_SE: Innan rubrik

en: After Heading
sv_SE: Efter rubrik

en: Icon Position
sv_SE: Ikon-position

en: Icons
sv_SE: Ikoner

en: bottom
sv_SE: botten

en: top
sv_SE: topp

en: Border Position
sv_SE: Ramposition

en: Top Margin
sv_SE: Marginal topp

en: Repeatable Section
sv_SE: Upprepningsbar sektion

en: Collapsible Section
sv_SE: Hopfällbar sektion

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Create Post
sv_SE: Skapa inlägg

en: Parent Entry ID
sv_SE: Överordnat post-ID

en: Formidable Style
sv_SE: Formidables stilmall

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: List
sv_SE: Lista

en: Collapsible
sv_SE: Hopfällbar

en: Date Fields
sv_SE: Datumfält

en: Section Fields
sv_SE: Sektionsfält

en: Styles
sv_SE: Stilar

en: Type
sv_SE: Typ

en: Select a Form
sv_SE: Välj ett formulär

en: Other
sv_SE: Annat

en: The entered values do not match
sv_SE: De angivna värdena matchar inte

en: (no label)
sv_SE: (ingen etikett)

en: That CSV was not uploaded. Are CSV files allowed on your site?
sv_SE: CSV-filen laddades inte upp. Är CSV-filer tillåtna på din webbplats?

en: Current User
sv_SE: Aktuell användare

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: End Repeat
sv_SE: Avsluta repetition

en: No repeating events
sv_SE: Inga upprepade händelser

en: Select a field from your form that contains values like 1 week, 2 weeks, 1 year, etc. This will set the repeat period for each event.
sv_SE: Välj ett fält från formuläret som innehåller värden som 1 vecka, 2 veckor, 1 år, etc. Detta kommer att ställa in upprepningsperiod för varje händelse.

en: Repeat
sv_SE: Upprepa

en: End Date or Day Count
sv_SE: Slutdatum eller antal dagar

en: Event Date
sv_SE: Händelsedatum

en: Replace 'whatever' with the parameter name. To get the url of the current page, use [server param="REQUEST_URI"] in your field.
sv_SE: Byt ut 'whatever' med parameternamnet. För att få webbadressen till den aktuella sidan, använd [server param = "REQUEST_URI"] i ditt fält.

en: A variable from the PHP SERVER array.
sv_SE: En variabel från PHP SERVER array.

en: You are missing options in your shortcode. field_id is required.
sv_SE: Du saknar värden i din snabbkod. field_id krävs.

en: Disable visual editor for this view
sv_SE: Stäng av den visuella redigeraren för denna vy

en: Choose a Formidable XML or any CSV file
sv_SE: Välj en Formidable XML eller CSV-fil

en: Upload your Formidable XML or CSV file to import forms, entries, and views into this site. Note: If your imported form/entry/view key and creation date match an item on your site, that item will be updated. You cannot undo this action.
sv_SE: Ladda upp din Formidable XML- eller CSV-fil för att importera formulär, poster och vyer till denna webbplats. Notera: Om importerade formulär/fält/vy-nycklar och datum för skapande matchar en post på din webbplats så kommer objektet att uppdateras. Du kan inte ångra åtgärden.

en: Is Draft
sv_SE: Är utkast

en: &mdash; Select &mdash;
sv_SE: &mdash; Välj &mdash;

en: Yes
sv_SE: Ja

en: No
sv_SE: Nej

en: (no title)
sv_SE: (ingen titel)

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Name
sv_SE: Namn

en: Views with a "Both (Dynamic)" format will show here.
sv_SE: Vyer med formatet "Både och (Dynamsikt)" kommer att visas här.

en: Use Settings from View
sv_SE: Använd inställningar från vy

en: %1$s entries are importing
sv_SE: %1$s poster importeras

en: The label on the submit button when editing and entry.
sv_SE: Etiketten på Skicka-knappen när du redigerar en post.

en: Update Button
sv_SE: Uppdateringsknapp

en: The default message seen when after an entry is updated.
sv_SE: Standardmeddelandet som visas efter att en post uppdaterats.

en: Edit Message
sv_SE: Redigera meddelande

en: Use four digit years or +/- years to make it dynamic. For example, use -5 for the start year and +5 for the end year.
sv_SE: Använd årsformat med fyra siffror eller +/- år för att göra det dynamiskt. T.ex, använd -5 för startår och +5 för slutår.

en: Visibility
sv_SE: Synlighet

en: updated at
sv_SE: uppdaterat

en: last updated
sv_SE: senast uppdaterat

en: Map Fields
sv_SE: Kartfält

en: Note: Only entries can by imported via CSV.
sv_SE: Notera: Endast poster kan importeras som CSV.

en: Importing CSV
sv_SE: Importerar CSV

en: Even/Odd
sv_SE: Jämn/udda

en: updated by
sv_SE: uppdaterat av

en: Increment
sv_SE: Räknare

en: Enter your license key here
sv_SE: Ange din licensnyckel här

en: Entry Count
sv_SE: Antal poster

en: Check All Level %d
sv_SE: Markera alla i nivå %d

en: The HTML for your page. If 'All Entries' is selected above, this content will be repeated for each entry. The field ID and Key work synonymously, although there are times one choice may be better. If you are panning to copy your view settings to other blogs, use the Key since they will be copied and the ids may differ from blog to blog.
sv_SE: HTML för din sida. Om "alla poster" valts ovan, kommer detta innehåll upprepas för varje post. Fält-ID och nyckel fungerar synonymt, men det finns tillfällen ett val kan vara bättre. Om du planerar att kopiera dina visningsinställningar till andra bloggar, använd nyckeln eftersom de kommer att kopieras och ids kan skilja sig från blogg till blogg.

en: Download CSV
sv_SE: Ladda ned CSV

en: CSV cannot be opened.
sv_SE: CSV kan inte öppnas.

en: Draft was Successfully Updated
sv_SE: Utkastet har sparats

en: Draft was Successfully Created
sv_SE: Utkastet har skapats

en: You did not add any fields to your form. %1$sGo back%2$s and add some.
sv_SE: Du har inte lagt till några fält i formuläret. %1$sGå tillbaka%2$s och lägga till några.

en: Oops!
sv_SE: Hoppsan!

en: Views
sv_SE: Vyer

en: Update Button Text
sv_SE: Text för uppdateringsknapp

en: Allow logged-in users to save drafts
sv_SE: Tillåt inloggade användare att spara utkast

en: Your draft has been saved.
sv_SE: Ditt utkast har sparats.

en: Save Draft
sv_SE: Spara utkast

en: Draft
sv_SE: Utkast

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Default Value
sv_SE: Standardvärde

en: Login
sv_SE: Inloggning

en: Button Label
sv_SE: Knappetikett

en: Inline
sv_SE: På rad

en: Save License
sv_SE: Spara license

en: Use this license to enable Formidable Pro site-wide
sv_SE: Använda denna licens för att aktivera Formidable Pro för hela webbplatsen

en: Logged-out Users
sv_SE: Utloggade användare

en: Everyone
sv_SE: Alla

en: Submit this form with AJAX
sv_SE: Skicka in detta formulär med AJAX

en: not like
sv_SE: inte som

en: Import/Export
sv_SE: Importera/Exportera

en: Javascript from your form entries are automatically removed. Add this option only if you trust those submitting entries.
sv_SE: Javascript från dina formulärposter tas automatiskt bort. Lägg till detta alternativ endast om du litar de som använder formuläret.

en: Keep JS
sv_SE: Behåll JS

en: Remove all HTML added into your form before display
sv_SE: Ta bort all HTML tillagt i formuläret innan visning

en: Remove HTML
sv_SE: Ta bort HTML

en: Removes the automatic links to category pages
sv_SE: Tar bort den automatiska länken till kategorisidor

en: Remove Links
sv_SE: Ta bort länkar

en: this notification if
sv_SE: denna notifikation om

en: Stop
sv_SE: Stoppa

en: Send
sv_SE: Skicka

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Anything
sv_SE: Vad som helst

en: Entry updated date
sv_SE: Datum för uppdatering av post

en: Filter Entries
sv_SE: Filtrera poster

en: Field From Entry
sv_SE: Fält från post

en: Creation Date
sv_SE: Datum skapat

en: Image Name
sv_SE: Bildnamn

en: Image ID
sv_SE: Bild-ID

en: Resend Email Notifications
sv_SE: Skicka e-postnotifikation på nytt

en: Display Name
sv_SE: Visningsnamn

en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: Time Ago
sv_SE: Tid sedan

en: More Text
sv_SE: Mer text

en: Truncate
sv_SE: Avkorta

en: Sanitize URL
sv_SE: Sanera URL

en: Sanitize
sv_SE: Sanera

en: Clickable Links
sv_SE: Klickbara länkar

en: Less Than
sv_SE: Mindre än

en: Greater Than
sv_SE: Mer än

en: Is Not Like
sv_SE: Är inte som

en: Is Like
sv_SE: Är som

en: Does Not Equal
sv_SE: Inte lika med

en: Equals
sv_SE: Lika med

en: Edit Entry Link
sv_SE: Redigeringslänk

en: Show the saved value for fields with separate values.
sv_SE: Visa det sparade värdet för detta fält med separerade värden.

en: Cookie Expiration
sv_SE: Utgångstid för cookie

en: Create New Dropdown Field
sv_SE: Skapa ny rullgardinsmeny

en: A New Checkbox Field
sv_SE: Nya kryssrutor

en: How long ago a date was in minutes, hours, days, months, or years.
sv_SE: Hur länge sedan ett datum var i minuter, timmar, dagar, månader eller år.

en: minute
sv_SE: minut

en: hours
sv_SE: timmar

en: hour
sv_SE: timme

en: Copied from Post
sv_SE: Kopierat från inlägg

en: Create Entry in Form
sv_SE: Skapa post i formulär

en: There was an error deleting that entry
sv_SE: Ett fel uppstod när posten skulle raderas

en: Default
sv_SE: Standard

en: Use separate values
sv_SE: Använd separata värden

en: Timestamp
sv_SE: Tidsstämpel

en: Saved Value
sv_SE: Sparat värde

en: no one
sv_SE: Ingen

en: Site Name
sv_SE: Webbplatsnamn

en: Specify allowed types
sv_SE: Ange tillåtna typer

en: Allowed file types
sv_SE: Tillåtna filtyper

en: No multi-day events
sv_SE: Inga flerdagarshändelser

en: Your entry was successfully deleted
sv_SE: Din post har tagits bort

en: Use this menu name site-wide
sv_SE: Använd detta menynamn för hela webbplatsen

en: Export to CSV
sv_SE: Exportera till CSV

en: No form was found
sv_SE: Inget formulär hittades

en: Select a report to view.
sv_SE: Välj en rapport att visa.

en: Go
sv_SE: OK

en: Select a form for your new entry.
sv_SE: Välj ett formulär för din nya post.

en: All Fields are required
sv_SE: Alla fält är obligatoriska

en: Taxonomies/Categories
sv_SE: Taxonomier/kategorier

en: Automatically Publish
sv_SE: Publicera automatiskt

en: Create Draft
sv_SE: Skapa utkast

en: Automatically Generate from Post Title
sv_SE: Generera automatiskt från inläggstitel

en: Post Password
sv_SE: Inläggslösenord

en: To setup a new custom post type, install and setup a plugin like 'Custom Post Type UI', then return to this page to select your new custom post type.
sv_SE: För att skapa en ny anpassad posttyp, installera och konfigurera något tillägg som t.ex "Custom Post typ UI", kom sedan tillbaka till den här sidan för att välja den nya anpassade posttypen.

en: Change the format of the date used in the date field.
sv_SE: Ändra format på datumet som används i datumfältet.

en: This data is dynamic on change
sv_SE: Denna data är dynamisk vid förändring

en: Check All
sv_SE: Markera alla

en: NOTE: if the parent is excluded, child categories will be automatically excluded.
sv_SE: Notera: om föräldern är utesluten så kommer underordnade kategorier automatiskt uteslutas.

en: of the following match
sv_SE: av följande matchar

en: all
sv_SE: alla

en: any
sv_SE: något

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Show
sv_SE: Visa

en: Conditional Logic
sv_SE: Villkorslogik

en: Insert Form
sv_SE: Infoga formulär

en: Year Range
sv_SE: Årsintervall

en: Select Form
sv_SE: Välj formulär

en: Post
sv_SE: Inlägg

en: less than or equal to
sv_SE: mindre än eller lika med

en: greater than or equal to
sv_SE: större än eller lika med

en: Entry update date
sv_SE: Datum för uppdatering av post

en: User IP
sv_SE: Användar-IP

en: Fields
sv_SE: Fält

en: Dropdown
sv_SE: Rullgardinsmeny

en: Checkboxes
sv_SE: Kryssrutor

en: Single Line Text
sv_SE: Enkelrad text

en: Updated by
sv_SE: Uppdaterat av

en: Updated at
sv_SE: Uppdaterat

en: Created by
sv_SE: Skapad av

en: Import Into Form
sv_SE: Importera i formulär

en: CSV Delimiter
sv_SE: CSV-avgränsare

en: View all posts filed under %s
sv_SE: Visa alla inlägg under %s

en: United States
sv_SE: USA

en: Bottom Margin
sv_SE: Marginal botten

en: Replace 'whatever' with the parameter name. In url.com?product=form, the variable is 'product'. You would use [get param=product] in your field.
sv_SE: Byt ut 'whatever' med parameternamnet. I url.com?produkt=form är variabeln "produkt". Då skulle du använda [get param=produkt] i ditt fält.

en: Custom Fields
sv_SE: Anpassade fält

en: Author Email
sv_SE: Författarmail

en: Post Content
sv_SE: Inläggsinnehåll

en: Logged-in Users
sv_SE: Inloggade användare

en: Exclude options
sv_SE: Exkluderingsalternativ

en: Post Status
sv_SE: Inläggsstatus

en: Post Date
sv_SE: Inläggsdatum

en: Slug
sv_SE: Permalänk

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Comment/Note
sv_SE: Kommentar/notering

en: Add Note/Comment
sv_SE: Lägg till notering/kommentar

en: Comments/Notes
sv_SE: Kommentarer/noteringar

en: Default Email Message
sv_SE: E-postmeddelande standard

en: Post Meta
sv_SE: Inläggsmeta

en: Created at
sv_SE: Skapat

en: Add New Entry
sv_SE: Lägg till ny post

en: Add New
sv_SE: Lägg till nytt

en: Your submission was successfully saved.
sv_SE: Ditt formulär har postats.

en: This field is invalid
sv_SE: Detta fält är ogiltigt

en: is invalid
sv_SE: är ogiltig

en: Post Type
sv_SE: Posttyp

en: Uploading Files. Please Wait.
sv_SE: Laddar upp filer. Vänligen vänta.

en: No Categories
sv_SE: Inga kategorier

en: None
sv_SE: Ingen

en: Import
sv_SE: Importera

en: Another field with a description
sv_SE: Ett annat fält med en beskrivning

en: Text Area
sv_SE: Textområde

en: Check Boxes
sv_SE: Kryssrutor

en: Option 2
sv_SE: Val 2

en: Option 1
sv_SE: Val 1

en: Radio Buttons
sv_SE: Radioknappar

en: Median
sv_SE: Medianvärde

en: Average
sv_SE: Medel

en: Total
sv_SE: Totalt

en: Go to Report
sv_SE: Gå till rapport

en: Page Size
sv_SE: Sidstorlek

en: Limit
sv_SE: Gräns

en: Order
sv_SE: Ordning

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: optional
sv_SE: valfritt

en: Calendar &mdash; insert entries into a calendar
sv_SE: Kalender &mdash; infoga poster i en kalender

en: Both (Dynamic) &mdash; list the entries that will link to a single entry page
sv_SE: Både och (dynamiskt) &mdash; en indexsida med poster som kommer att länka till en enskilda poster

en: Single Entry &mdash; display one entry
sv_SE: Enskild post &mdash; visa endast en post

en: All Entries &mdash; list all entries in the specified form
sv_SE: Alla poster &mdash; lista alla poster i specificerat formulär

en: This is not displayed anywhere, but is just for your reference. (optional)
sv_SE: Detta visas inte någonstans, men kan vara användbart som egen referens. (valfritt)

en: Shortcodes
sv_SE: Kortkoder

en: Post Title
sv_SE: Inläggstitel

en: BG Color
sv_SE: BG-färg

en: Height
sv_SE: Höjd

en: BG color
sv_SE: BG-färg

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Weight
sv_SE: Vikt

en: right
sv_SE: höger

en: left
sv_SE: vänster

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Entry Limit (leave blank to list all)
sv_SE: Postgräns (lämna tomt för att lista alla)

en: Show Entries Beneath Categories
sv_SE: Visa poster under kategorier

en: Show Only Category Name
sv_SE: Visa endast kategorinamn

en: Show Entry Counts
sv_SE: Visa antal poster

en: Category Field
sv_SE: Kategorifält

en: List Entries by Category
sv_SE: Lista poster efter kategori

en: Title Field
sv_SE: Titelfält

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Formidable Entries List
sv_SE: Formidable - Listning av poster

en: Display a list of Formidable entries
sv_SE: Visa en lista av Formidable-poster

en: Thickness
sv_SE: Tjocklek

en: double
sv_SE: dubbel

en: dashed
sv_SE: streckad

en: dotted
sv_SE: prickad

en: Style
sv_SE: Stil

en: Color
sv_SE: Färg

en: Border
sv_SE: Ram

en: Date Format
sv_SE: Datumformat

en: If you have manually created an accordion form, be sure to include the javascript for it.
sv_SE: Om du manuellt har skapat ett dragspelsformulär, se till att inkludera javascript för det.

en: Include accordion javascript
sv_SE: Inkludera accordion JavaScript

en: The message seen when a user attempts to submit a form for a second time if submissions are limited.
sv_SE: Meddelandet som visas när en användare försöker skicka ett formulär för andra gången om inskickningar är begränsade.

en: Previously Submitted Message
sv_SE: Tidigare skickat meddelande

en: A variable from the URL or value posted from previous page.
sv_SE: En variabel från webbadressen eller ett värde som postats på föregående sida.

en: Saved Cookie
sv_SE: Sparad cookie

en: Logged-in User
sv_SE: Inloggad användare

en: Range
sv_SE: Intervall

en: Calendar Localization
sv_SE: Översättning av kalender

en: Are you sure you want to delete that entry?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera denna post?

en: Edit Entry
sv_SE: Redigera post

en: less than
sv_SE: mindre än

en: greater than
sv_SE: större än

en: is
sv_SE: är

en: Date options: 'NOW' or a date in yyyy-mm-dd format.
sv_SE: Datumalternativ: "NU" eller ett datum i formatet åååå-mm-dd.

en: Truncate text with a link to view more. If using Both (dynamic), the link goes to the detail page. Otherwise, it will show in-place.
sv_SE: Avkorta text med en länk för att visa mer. Om du använder 'Både och (dynamiskt), då går länken till den detaljerade sidan. Annars kommer det visas på plats.

en: Replaces all HTML entities with a URL safe string.
sv_SE: Ersätter alla HTML-entiteter med en URL-säker sträng.

en: Replaces spaces with dashes and lowercases all. Use if adding an HTML class or ID
sv_SE: Ersätter mellanslag med streck och alla gemener. Använd om du lägger till HTML-klass eller ID

en: Form
sv_SE: Formulär

en: The number of entries to show per page. Leave blank to not use pagination.
sv_SE: Antalet poster att visa per sida. Lämna tomt för att inte använda sidindelning.

en: If you don’t want all your entries displayed, you can insert the number limit here. Leave blank if you’d like all entries shown.
sv_SE: Om du inte vill att alla dina poster visas kan du ange en gräns i antal här. Lämna tomt om du vill att alla poster ska visas.

en: Descending
sv_SE: Fallande

en: Ascending
sv_SE: Stigande

en: Random
sv_SE: Slumpvis

en: Parameter Value
sv_SE: Parametervärde

en: Example: If parameter name is 'contact', the url would be like %1$s/selected-page?contact=2. If this entry is linked to a post, the post permalink will be used instead.
sv_SE: Exempel: Om parameternamnet är "kontakt" så skulle urlen bli %1$s/selected-page?contact=2. Om denna post är länkad till ett inlägg så kommer inläggspermalänken användas istället.

en: Detail Link
sv_SE: Detaljlänk

en: The HTML for the entry on the dynamic page. This content will NOT be repeated, and will only show when the %1$s is clicked.
sv_SE: HTML för posten på den dynamiska sidan. Detta innehåll kommer inte att upprepas, och visas bara när%1$s klickas.

en: Dynamic Content
sv_SE: Dynamiskt innehåll

en: This content will not be repeated. This would be a good place to close any HTML tags from the Before Content field.
sv_SE: Detta innehåll kommer inte att upprepas. Detta skulle vara ett bra ställe att stänga alla HTML-taggar från innan innehållsfältet.

en: After Content
sv_SE: Efter innehåll

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: This content will not be repeated. This would be a good place to put any HTML table tags.
sv_SE: Detta innehåll kommer inte att upprepas. Detta skulle vara ett bra ställe att ange tabelltaggar i HTML.

en: Before Content
sv_SE: Innan innehåll

en: Use Entries from Form
sv_SE: Använd poster från formuläret

en: Entry creation date
sv_SE: Datum för skapande av post

en: Save to get ID
sv_SE: Spara för att få ID

en: You have already submitted that form
sv_SE: Du har redan skickat detta formulär

en: Page
sv_SE: Sida

en: User ID
sv_SE: Användar-ID

en: Site URL
sv_SE: Webbplatsadress

en: Add a rotating 'even' or 'odd' class
sv_SE: Lägg till en roterande klass för 'even' eller 'odd'

en: Link to view single page if showing dynamic entries
sv_SE: Länk till visning av enskild sida för dynamiska poster

en: Admin link to edit the entry
sv_SE: Adminlänk för att redigera post

en: Helpers
sv_SE: Stödåtgärder

en: Full Size
sv_SE: Full storlek

en: Large
sv_SE: Stor

en: Thumbnail
sv_SE: Miniatyr

en: Form Fields
sv_SE: Formulärfält

en: Entry ID
sv_SE: Post-ID

en: Select a value to insert into the box below
sv_SE: Välj ett värde att infoga i rutan nedan

en: Edit Uploaded File
sv_SE: Redigera uppladdad fil

en: Search
sv_SE: Sök

en: Post ID
sv_SE: Inläggs-ID

en: User Meta
sv_SE: Användarmeta

en: Current Time
sv_SE: Aktuellt klockslag

en: Current Date
sv_SE: Aktuellt datum

en: No entries were specified
sv_SE: Inga poster har specificerats

en: There was a problem duplicating that entry
sv_SE: Ett fel uppstod när posten skulle kopieras

en: Entry was Successfully Duplicated
sv_SE: Posten har kopierats

en: No Entries Found
sv_SE: Inga poster funna

en: Formidable Tag
sv_SE: Formidable-tagg

en: Formidable Tags
sv_SE: Formidable-taggar

en: The message seen when a user who is not logged-in views a form only logged-in users can submit.
sv_SE: Meddelandet som visas när en användare som inte är inloggade visar ett formulär för endast inloggade användare.

en: Login Message
sv_SE: Inloggningsmeddelande

en: The styling for the date field calendar. Some users may be using this css on pages other than just the ones that include a date field.
sv_SE: Stil för datumfältets kalenderfunktion. Vissa kanske använder denna css på alla sidor andra bara på den sida som innehåller ett datumfält.

en: Include the jQuery CSS on ALL pages
sv_SE: Inkludera jQuery CSS på alla sidor

en: Create
sv_SE: Skapa

en: Duplicate
sv_SE: Kopiera

en: Reports
sv_SE: Rapporter

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: View
sv_SE: Visa

en: Key
sv_SE: Nyckel

en: Entry Key
sv_SE: Postnyckel

en: Email
sv_SE: E-post

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: IP Address
sv_SE: IP-adress

en: Settings
sv_SE: Inställningar
