Formidable Pro - en to sr_RS translation catalogue (298 entries)

en: %1$s entries are importing
sr_RS: %1$s unosi se importuju

en: &mdash; Select &mdash;
sr_RS: &mdash; Selektuj &mdash;

en: (no title)
sr_RS: (nema naslova)

en: A New Checkbox Field
sr_RS: Novo Checkbox polje

en: A variable from the URL or value posted from previous page.
sr_RS: Varijabla iz URL ili vrednost postovana iz prethodne slike.

en: Add
sr_RS: Dodati

en: Add New
sr_RS: Dodati novo

en: Add New Entry
sr_RS: Dodati novi unos

en: Add Note/Comment
sr_RS: Dodati belešku/Komentar

en: Add a rotating 'even' or 'odd' class
sr_RS: Dodati rotiranje 'jednako' ili 'čudno' c klasu

en: Address
sr_RS: Adresi

en: Admin link to edit the entry
sr_RS: Admin link za editovanje unosa

en: Advanced
sr_RS: Unapredjeno

en: After Content
sr_RS: Posle sadržaja

en: All Entries &mdash; list all entries in the specified form
sr_RS: Svi unosi  &mdash; lista svih unosa u odredjenoj formi

en: All Fields are required
sr_RS: Sva polja su potrebna

en: Allow logged-in users to save drafts
sr_RS: Dozvolite ulogovanim korisnicima da sačuvaju draftove

en: Allowed file types
sr_RS: Dozvoljeni tipovi fajla

en: Another field with a description
sr_RS: Drugo polje sa opisom

en: Anything
sr_RS: Bilo šta

en: Are you sure you want to delete that entry?
sr_RS: Da li ste sigurni da želite da obrišete ovaj unos?

en: Ascending
sr_RS: Uzlazni

en: Author Email
sr_RS: Autor emaila

en: Automatically Generate from Post Title
sr_RS: Automatski generisano iz naslova post

en: Automatically Publish
sr_RS: Automatski objavljeno

en: Average
sr_RS: Prosečno

en: BG Color
sr_RS: BG boja

en: BG color
sr_RS: BG boja

en: Before Content
sr_RS: Pre sadržaja

en: Border
sr_RS: Granica

en: Both (Dynamic) &mdash; list the entries that will link to a single entry page
sr_RS: Oba ( dinamički )  &mdash;  - nabrojati stavke koje će povezati na jedan ulazak stranice

en: Bottom Margin
sr_RS: Donja margina

en: Button Label
sr_RS: Dugme sa oznakom

en: CSV cannot be opened.
sr_RS: CSV ne može da se otvori.

en: Calendar &mdash; insert entries into a calendar
sr_RS: Kalendar &mdash; uneti u kalendar

en: Calendar Localization
sr_RS: Lokalizacija kalendara

en: Cancel
sr_RS: Ukinuti

en: Category Field
sr_RS: Polje kategorija

en: Change the format of the date used in the date field.
sr_RS: Promenite format datuma koji se koristi u polju za datum.

en: Check All
sr_RS: Čekirati sve

en: Check All Level %d
sr_RS: Čekirati sve nivoe %d

en: Checkboxes
sr_RS: Kvadrati za čekiranje

en: Choose a Formidable XML or any CSV file
sr_RS: Izaberite Formidable XML ili bilo koji CSV fajl

en: Clickable Links
sr_RS: Linkovi koji mogu da se kliknu

en: Color
sr_RS: Boja

en: Comment/Note
sr_RS: Komentar/Beleška

en: Comments/Notes
sr_RS: Komentari/Beleške

en: Conditional Logic
sr_RS: Kondicionalna logika

en: Confirm
sr_RS: Потврди

en: Content
sr_RS: Sadržaj

en: Cookie Expiration
sr_RS: Cookie rok isteka

en: Copied from Post
sr_RS: Kopirano iz posta

en: Create
sr_RS: Napravite

en: Create Draft
sr_RS: Napraviti Draft

en: Create Entry in Form
sr_RS: Napravite unos u formi

en: Create New Dropdown Field
sr_RS: Napraviti novo Dropdown polje

en: Created at
sr_RS: Stvoreno od strane

en: Created by
sr_RS: Kreirano od strane

en: Creation Date
sr_RS: Datum stvaranja

en: Current Date
sr_RS: Trenutni datum

en: Current Time
sr_RS: Trenutno vreme

en: Custom Fields
sr_RS: Custom polja

en: Date Format
sr_RS:  Format datuma

en: Date options: 'NOW' or a date in yyyy-mm-dd format.
sr_RS: Opcije datuma: SADA'  ili datum u gggg-mm-dd formatu.

en: Default Email Message
sr_RS: Default Email poruka

en: Delete
sr_RS: Obrisati

en: Descending
sr_RS: Silazni

en: Description
sr_RS: Opsi

en: Detail Link
sr_RS: Detaljni Link

en: Disable visual editor for this view
sr_RS: Onemogućite vizuelni editor za ovaj prikaz

en: Display Name
sr_RS: Име за Приказ

en: Display a list of Formidable entries
sr_RS: Prikazati listu Formidable unosa

en: Does Not Equal
sr_RS: nije jednako

en: Download CSV
sr_RS: Download-ovati CSV

en: Draft was Successfully Created
sr_RS: Draft je uspešno stvoren

en: Draft was Successfully Updated
sr_RS: Draft je uspešno updateovan

en: Duplicate
sr_RS: Duplikovati

en: Dynamic Content
sr_RS: Dinamički sadržaj

en: Edit
sr_RS: Editoveti

en: Edit Entry
sr_RS: Edituj unos

en: Edit Entry Link
sr_RS: Edituj link unosa

en: Edit Message
sr_RS: Edituj poruku

en: Edit Uploaded File
sr_RS: Edituj uploadovano polje

en: Email
sr_RS: Електронска пошта

en: Entry Count
sr_RS: Unesite brojanje

en: Entry ID
sr_RS: Uneti ID

en: Entry Key
sr_RS: Unesite ključ

en: Entry Limit (leave blank to list all)
sr_RS: Limit unosa (ostaviti prazno)

en: Entry creation date
sr_RS: Uneti datum nastajanja

en: Entry update date
sr_RS: Uneti datum updateovanja

en: Entry updated date
sr_RS: Uneti datum update

en: Entry was Successfully Duplicated
sr_RS: Unos je

en: Equals
sr_RS: jednako je

en: Even/Odd
sr_RS: Jednako/Šanse

en: Everyone
sr_RS: Svi

en: Example: If parameter name is 'contact', the url would be like %1$s/selected-page?contact=2. If this entry is linked to a post, the post permalink will be used instead.
sr_RS: Primer : Ako je ime parametra ' kontakt ' ,url bi bilo kao %1$s/ izabran - stranica kontakt = 2 ? . Ako se ovaj unos je povezana sa post , post permalink će se koristiti umesto toga .

en: Excerpt
sr_RS: Izvod

en: Exclude options
sr_RS: Isključi opcije

en: Export
sr_RS: Eksportovati

en: Export to CSV
sr_RS: Eksportovati u CSV

en: Field From Entry
sr_RS: Polja od unosa

en: Fields
sr_RS: Polja

en: Filter Entries
sr_RS: Filter unosa

en: First Name
sr_RS: Ime

en: Form
sr_RS: Forma

en: Form Fields
sr_RS: Polja forme

en: Formidable Entries List
sr_RS: Formidable lista unosa

en: Formidable Tags
sr_RS: Formidable Tagovi

en: Full Size
sr_RS: Cela veličina

en: GET/POST
sr_RS: UZMI/POST

en: Go
sr_RS: Samo napred

en: Go to Report
sr_RS: Idi na izveštaj

en: Greater Than
sr_RS: Veće od

en: Height
sr_RS: Visina

en: Helpers
sr_RS: Pomoćnici

en: Hide
sr_RS: Sakriti

en: How long ago a date was in minutes, hours, days, months, or years.
sr_RS: Pre koliko je datum bio u minutama, satima, danima, mesecima ili godinama

en: IP
sr_RS: IP адреса

en: If you don’t want all your entries displayed, you can insert the number limit here. Leave blank if you’d like all entries shown.
sr_RS: Ako ne želite da sve stavke budu prikazane , možete da ubacite ograničenje broja ovde . Ostavite prazno ako želite sve unose prikazane .

en: If you have manually created an accordion form, be sure to include the javascript for it.
sr_RS: Ako ste ručno kreirali formu , budite sigurni da uključite JavaScript za njega .

en: Image ID
sr_RS: ID slike

en: Image Name
sr_RS: Ime slike

en: Import
sr_RS: Uneti

en: Import Into Form
sr_RS: Importovai u formu

en: Import/Export
sr_RS: Import/Eksport

en: Importing CSV
sr_RS: Importovanje CSV

en: Include accordion javascript
sr_RS: Uključiti prema javascript

en: Include the jQuery CSS on ALL pages
sr_RS: Ulljučite jQuery CSS na svim stranicama

en: Increment
sr_RS: Povećanje

en: Insert Form
sr_RS: Uneti formu

en: Is Draft
sr_RS: je Draft

en: Is Like
sr_RS: je kao

en: Is Not Like
sr_RS: Nije kao

en: Javascript from your form entries are automatically removed. Add this option only if you trust those submitting entries.
sr_RS: Javascript iz vaše forme je automatski uklonjen. Dodati ovu opciju samo ako verujete unosima koje podnosute.

en: Keep JS
sr_RS: Zadržati JS

en: Key
sr_RS: Ključ

en: Large
sr_RS: Veliki

en: Last Name
sr_RS: Prezime

en: Less Than
sr_RS: Manje od

en: Link to view single page if showing dynamic entries
sr_RS: Link za pregled jedne stranice ako se prikazuju dinamični unosi

en: List Entries by Category
sr_RS: Lista unosa po kategorijama

en: Logged-in User
sr_RS: Ulogovani korisnik

en: Logged-in Users
sr_RS: Ulogovani korisnici

en: Logged-out Users
sr_RS: Izlogovani korisnici

en: Login Message
sr_RS: Login poruka

en: Map Fields
sr_RS: Mapa polja

en: Median
sr_RS: Srednje

en: Medium
sr_RS: Srednji

en: More Text
sr_RS: još teksta

en: NOTE: if the parent is excluded, child categories will be automatically excluded.
sr_RS: BELEŠKA: ako je roditelj isključen, kategorija deteta će automatski biti isključena.

en: Name
sr_RS: Ime

en: Next
sr_RS: следећи

en: Next page
sr_RS: Следећа страна

en: No
sr_RS: Ne

en: No Categories
sr_RS: Nema kategorija

en: No Entries Found
sr_RS: Nijedan unos nije nadjen

en: No entries were specified
sr_RS: Nijedan unos nije odredjen

en: No form was found
sr_RS: Nijedna forma nije nadjena

en: No multi-day events
sr_RS: Nema dogadjaja od više dana

en: None
sr_RS: Nijedan

en: Note: Only entries can by imported via CSV.
sr_RS: Beleška: Samo unos može biti importovan via CSV.

en: Oops!
sr_RS: Ups!

en: Option 1
sr_RS: Opcija 1

en: Option 2
sr_RS: Opcija 2

en: Order
sr_RS: Redom

en: Page
sr_RS: Stranica

en: Page Size
sr_RS: Veličina stranice

en: Parameter Value
sr_RS: Vrednost parametra

en: Post Content
sr_RS: Sadržaj posta

en: Post Date
sr_RS: Datum posta

en: Post Password
sr_RS: Šifra posta

en: Post Status
sr_RS: Status posta

en: Post Title
sr_RS: Naslov Posta

en: Post Type
sr_RS: Tip posta

en: Previous
sr_RS: Prethodni

en: Previously Submitted Message
sr_RS: Prethodno podnete poruke

en: Radio Buttons
sr_RS: Radio dugmad

en: Random
sr_RS: Nasumično

en: Range
sr_RS: Raspon

en: Remove
sr_RS: Ukloniti

en: Remove HTML
sr_RS: Ukloniti HTML

en: Remove Links
sr_RS: Uklonite linkove

en: Remove all HTML added into your form before display
sr_RS: Ukloniti sve HTML dodate u vašu formu pre prikaza

en: Removes the automatic links to category pages
sr_RS: Ukonite automatske linkove na kategoriju stranica

en: Replace 'whatever' with the parameter name. In url.com?product=form, the variable is 'product'. You would use [get param=product] in your field.
sr_RS: Zamenite ' štagod ' sa imenom parametra . U url.com ? proizvod = forma,promenljiva je " proizvod " . Vi bi koristiti [get ] param = proizvod u vašoj oblasti .

en: Replaces all HTML entities with a URL safe string.
sr_RS: Zamenjuje sve HTML entitete sa URLom sigurnog stringa.

en: Replaces spaces with dashes and lowercases all. Use if adding an HTML class or ID
sr_RS: Zamenjuje prostor sa crticama i sve smanjuje.   Koristite ako dodajete HTML klasu ili ID

en: Reports
sr_RS: Izveštaji

en: Resend Email Notifications
sr_RS: Ponovo poslati email notifikacije

en: Save Draft
sr_RS: Sačuvati Draft

en: Save License
sr_RS: Sačuvati licencu

en: Save to get ID
sr_RS: Sačuvati da bi se dobio ID

en: Saved Cookie
sr_RS: Sačuvani Cookie

en: Saved Value
sr_RS: Sačuvana vrednost

en: Search
sr_RS: Pretraga

en: Select Form
sr_RS: Selektuj iz

en: Select a form for your new entry.
sr_RS: Selektovati formu za novi unos.

en: Select a report to view.
sr_RS: Izabrati izveštaj za pregled.

en: Select a value to insert into the box below
sr_RS: Selektuj vrednost za unošenje u kvadrat ispod

en: Send
sr_RS: Pošalji

en: Settings
sr_RS: Postavke

en: Shortcodes
sr_RS: Skraćenice

en: Show
sr_RS: Prikazati

en: Show Entries Beneath Categories
sr_RS: Prikazati unose ispod kategorija

en: Show Entry Counts
sr_RS: Prikazati brojanje unosa

en: Show Only Category Name
sr_RS: Prikazati samo ime kategorije

en: Show image
sr_RS: Prikazivanje slike

en: Show the saved value for fields with separate values.
sr_RS: Prikazati sačuvanu vrednost za polja sa odvojenim vrednostima.

en: Single Entry &mdash; display one entry
sr_RS: Jedan unos  &mdash;  prikazati jedan unos

en: Single Line Text
sr_RS: Teks od jedne rečenice

en: Site Name
sr_RS: Ime sajta

en: Site URL
sr_RS: URL sajta

en: Size
sr_RS: Veličina

en: Specify allowed types
sr_RS: Odrediti dozvoljene tipove

en: Stop
sr_RS: Stani

en: Style
sr_RS: Stil

en: Submit
sr_RS: Unesi

en: Submit this form with AJAX
sr_RS: Podnesi ovu formu sa  AJAX

en: Taxonomies/Categories
sr_RS: Taxonomije/Kategorije

en: Text
sr_RS: Tekst

en: Text Area
sr_RS: Područje teksta

en: The HTML for the entry on the dynamic page. This content will NOT be repeated, and will only show when the %1$s is clicked.
sr_RS: HTML za unos na dinamičnom stranici . Ovaj sadržaj se neće ponoviti , i samo će biti prikazan tek kada %1$s se klikne .

en: The HTML for your page. If 'All Entries' is selected above, this content will be repeated for each entry. The field ID and Key work synonymously, although there are times one choice may be better. If you are panning to copy your view settings to other blogs, use the Key since they will be copied and the ids may differ from blog to blog.
sr_RS: HTML za vašu stranicu . Ako je iznad izabrano " Svi unosi " , ovaj sadržaj će se ponoviti za svaki unos . ID polje i ključ rade zajedno , mada postoje situacije kada jedan izbor može biti bolji . Ako panirate da kopirate postavke prikaza na drugim blogovma , koristite taster jer će biti kopirani i IDS se mogu razlikovati od bloga do bloga .

en: The default message seen when after an entry is updated.
sr_RS: Default poruke koje se vide kada se unos update-uje.

en: The label on the submit button when editing and entry.
sr_RS: Oznaka na dugmetu za podnošenje kada editujete i unosite.

en: The message seen when a user attempts to submit a form for a second time if submissions are limited.
sr_RS: Poruka koja se vidi kada korisnik pokuša da podnese formu za drugi put ako su spodnete  ograničene .

en: The message seen when a user who is not logged-in views a form only logged-in users can submit.
sr_RS: Poruka koja se prikazuje kada who is not logged-in views a form only logged-in users can submit.

en: The number of entries to show per page. Leave blank to not use pagination.
sr_RS: Broj ulazaka za prikaz po stranici. Ostavite prazno da ne koristite numerisanje .

en: The styling for the date field calendar. Some users may be using this css on pages other than just the ones that include a date field.
sr_RS: Stajling za polje datuma kalendara. Neki korisnici možda koriste ovaj CSS na stranicama drugim nego one koji uključuju polje datuma.

en: There was a problem duplicating that entry
sr_RS: Nastao je problem prilikom dupliranja tog unosa

en: There was an error deleting that entry
sr_RS: Nastala je greška prilikom brisanja tog unosa

en: Thickness
sr_RS: Debljina

en: This content will not be repeated. This would be a good place to close any HTML tags from the Before Content field.
sr_RS: Ovaj sadržaj se neće ponoviti . To bi bilo dobro mesto da zatvorite sve HTML tagove iz Pre sadržaja Polja.

en: This content will not be repeated. This would be a good place to put any HTML table tags.
sr_RS: Ovaj sadržaj se neće ponoviti . To bi bilo dobro mesto da se stavite bilo koji HTML tag tabele .

en: This data is dynamic on change
sr_RS: Ovaj podatak je dinamičan na promenu

en: This field is invalid
sr_RS: Ovo polje ne postoji

en: This is not displayed anywhere, but is just for your reference. (optional)
sr_RS: Ovo nije prikazano nigde već je samo za vas. (opcionalno)

en: Time Ago
sr_RS: pre

en: Title
sr_RS: Naslov

en: Title Field
sr_RS: Polje naslova

en: To setup a new custom post type, install and setup a plugin like 'Custom Post Type UI', then return to this page to select your new custom post type.
sr_RS: Za podešavanje novog tipa posta, instalirati i podesiti plugin kao " Custom UI Tip Posta " , a zatim se vratite na ovu stranicu da biste odabrali svoj novi custom tip posta.

en: Total
sr_RS: Ukupno

en: Truncate
sr_RS: Skratiti

en: Truncate text with a link to view more. If using Both (dynamic), the link goes to the detail page. Otherwise, it will show in-place.
sr_RS: Truncate tekst sa linkom da vidite više . Ako koristite Oba ( dinamički ) , link ide na stranicu sa detaljima . U suprotnom , to će se pokazati na licu mesta .

en: United States
sr_RS: Ujedinjene Drave

en: Update Button
sr_RS: Dugme za upadte.

en: Update Button Text
sr_RS: Update dugme sa tekstom

en: Updated at
sr_RS: Update-ovano

en: Updated by
sr_RS: Update-ovano od

en: Upload your Formidable XML or CSV file to import forms, entries, and views into this site. Note: If your imported form/entry/view key and creation date match an item on your site, that item will be updated. You cannot undo this action.
sr_RS: Uploadujte svoj Formidable XML  ili CSV fajl za unos forme, unose i preglede u ovom sajtu . Napomena : Ako vaš unosna forma / unos / pregled ključ i datum stvaranja podudara sa stavkom na vašem sajtu , koje će  biti ažurirano . Vi ne možete da opozovete ovu radnju .

en: Uploading Files. Please Wait.
sr_RS: Upload-ovanje fajlova. Sačekajte.

en: Use Entries from Form
sr_RS: Koristiti unose iz forme

en: Use Settings from View
sr_RS: Koristite postavke sa Pregleda

en: Use four digit years or +/- years to make it dynamic. For example, use -5 for the start year and +5 for the end year.
sr_RS: Koristite četvorocifrene godine ili + / - godina da bi bilo dinamično . Na primer, koristite -5 za polazne godine i +5 za krajnjeg godinu .

en: Use separate values
sr_RS: Koristite odvojene vrednosti

en: Use this license to enable Formidable Pro site-wide
sr_RS: Koistite ovu licencu da biste omogućili Formidable Pro  širom sajta

en: Use this menu name site-wide
sr_RS: Koristite ovo ime širom sajta

en: User ID
sr_RS: ID korisnika

en: User IP
sr_RS: IP korisnika

en: View
sr_RS: Pogledati

en: View all posts filed under %s
sr_RS: Pregledati sva polja postova pod %s

en: Views
sr_RS: Pregledi

en: Views with a "Both (Dynamic)" format will show here.
sr_RS: Pregledi sa  "Oba (Dinamično)"  formatom će biti prikazani ovde

en: Visibility
sr_RS: Vidljivost

en: Weight
sr_RS: Težina

en: Width
sr_RS: Širina

en: Year Range
sr_RS: Raspon godine

en: Yes
sr_RS: Da

en: You did not add any fields to your form. %1$sGo back%2$s and add some.
sr_RS: Niste dodali nijedno polje u vašu formu. %1$sidite nazad%2$s i dodajte neke.

en: You have already submitted that form
sr_RS: Već ste podneli tu formu

en: Your draft has been saved.
sr_RS: vAŠ draft je sačuvan.

en: Your entry was successfully deleted
sr_RS: Vaš unos je uspešno obrisan

en: Your submission was successfully saved.
sr_RS: Vaše podnošenje je uspešno sačuvano.

en: all
sr_RS: sve

en: any
sr_RS: bilo šta

en: dashed
sr_RS: isprekidano

en: dotted
sr_RS: tačkasto

en: double
sr_RS: duplo

en: greater than
sr_RS: veće od

en: greater than or equal to
sr_RS: veće od ili njednako

en: hour
sr_RS: sat

en: hours
sr_RS: sati

en: is
sr_RS: je

en: is invalid
sr_RS: nepostojeći

en: last updated
sr_RS: poslednji update

en: left
sr_RS: levo

en: less than
sr_RS: manje od

en: less than or equal to
sr_RS: manje od ili jednako

en: minute
sr_RS: minut

en: no one
sr_RS: nijedan

en: not like
sr_RS: ne dopada se

en: of the following match
sr_RS: sledećeg podudaranja

en: optional
sr_RS: opcionalno

en: right
sr_RS: desno

en: solid
sr_RS: solidno

en: this notification if
sr_RS: ovu notifikaciju ako

en: updated at
sr_RS: updateovano na

en: updated by
sr_RS: update-ovano od strane
